kasulikku 14.veebruar 2021

Kas ehituskonstruktsioonide soojusisolatsiooni kaitsed on tõkked, membraanid või barjäärid?

Ehituskonstruktsioonide soojusisolatsiooni peab:

  • seestpoolt kaitsma konstruktsiooni liikuva veeauru ja õhu liikumise eest – veeauru takistav õhupidavuse kiht
  • väljastpoolt kaitsma konstruktsiooni tungiva sademevee ja tuule eest – vee- ja/või vihmakindel kiht, aga veeauru läbilaskev tuulepidavuse kiht

Uute või renoveeritavate hoonete ehitustööde teostamiseks kasutatakse ehitustooteid, mis vastavad nendele ettenähtud standarditele või nõuetele. Nende spetsiaalsete ehitustoodete tootmine toimub üldjuhul välismaal ja ehitustoodete importimisega tarnitakse ka meile võõrsõnu. Võõrkeeltes olevate ehitustoodete nimetused tõlgitakse sõna sõnalt, kuigi eesti keeles on vastava toote toimiv ehitusfüüsikaline nimetus juba olemas. Nii on tekkinud uued nimetused nagu näiteks membraanid, barjäärid, lindid jne. Kui nimetusi vaadata, siis ei ole neid võimalik ehitustehniliselt seostada ehitusega.
Ehituses kasutatakse konstruktsioonide kaitseks:

  • soojusisolatsiooni sisemist kaitsekihti – auru- ja õhutõkked (sisemine õhupidavus)
ja

  • soojusisolatsiooni välimist kaitsekihti – tuuletõkked nt tuuletõkkeplaadid, tuuletõkkekangad ja katustel katuse aluskatted (välimine tuulepidavus).
Õigekeelsuse sõnaraamatu kohaselt:

Tõke – mis tõkestab. Liikumist tõkestav objekt (ese, moodustis või rajatis). Tehnilised liitsõnad on: aurutõke, lumetõke, müratõke, niiskustõke, tuletõke, tuuletõke, veetõke, õhutõke jne.
Barjäär – on tõkestav, eraldav tara; võre, eriti poolsein, madalavõitu vahesein. Millegi tõkkena on sõna kasutatud mitmel erialal terminina või termini komponendina. Võiks ka kasutada sõna barrikaad, mis on käepärast olevast materjalist tehtud kaitsetõke või teesulg (eriti tänavavõitluste puhul). Liitsõnadeks on: helibarjäär, keelebarjäär, tollibarjäär jne.

Membraan – on tehnilise või laboratoorse seadme osa, kile või õhuke painduv plaadike, mille ülesandeks on kas ainete valikuline läbilaskmine või reageerimine vedeliku või õhurõhu muutustele või nende muutuste tekitamine. Liitsõnadeks on: rakumembraan, pumbamembraan jne. Vene k. мембрана, inglise k. membrane, saksa k. membrane.

Ehituses kasutatav kangas ei saa olla membraan, barjäär või midagi umbmäärast, sest nende vahekihtides on juba erinevatel tehnoloogiatel toimivad membraanid. Näiteks INTELLO kangal on ca 40 membraani 1 cm2 pinnal ja SOLITEX kangastel on spetsiaalne vahekiht monoliitse TEEE-membraaniga.

Aurutõke – vene k. пароизоляция, inglise k. va­pour re­tarder (vapour control), saksa k. dampfsperre (dampfbremse).
Tuuletõkkekangas (sein) – vene k. ветро влагозащитная мембрана (для стен), inglise k. windproof (facade membran), saksa k. Wandschalungsbahn (Fassadenbahn).
Katuse aluskate (katus)- vene k. ветро влагозащитная мембрана (для кровле), inglise k. roof underlay (roofing layer), saksa k. Unterdachbahn (Dachbahn).

Eelpool ehitusvaldkonnas kasutatavad ehitustooted on üldise nimetusega kangad. Võõrkeeltes nimetatakse neid vastavalt vene k. мембрана, inglise k. membran, saksa k. Bahn, aga mitte eestikeeles “membraan” või “barjäär”.

Eesti keel on ilus keel, aga ebaprofessionaalsusega ja ebapädevusega tekitatakse arhitekti, ehitusinseneri, projekteerija ja ehitaja vahele uskumatult suur segadus. See segadus kandub tellijani, mida lõppude lõpuks tema hoone puhul kasutatakse. Kas selleks on “membraan”, aga milline “membraan” või hoopis “barjäär”? Kas see mis iganes “membraan” või “barjäär” on aurutõke, tuuletõke või katuse aluskate? Olgem täpsed sõnakasutuses, nii on vähem probleeme ja segadust ja võib-olla on see isegi kergem tellija rahakotile.

TERVEMAJA OÜ

Kasulikud artiklid

Tervemaja OÜ

tervemaja@tervemaja.ee
Tähe 135A 50107 Tartu, Eesti

Tallinna esindus

tallinn@tervemaja.ee
Kadaka tee 2, Tallinn
+372 6002 550
+372 5193 8197
Avatud: E-R 8.00-16.00

Tartu esindus

tervemaja@tervemaja.ee
Tähe 135A, Tartu
+372 7405 509
+372 5650 9709
Avatud: E-R 9.00-17.00
Kasutame küpsiseid, et pakkuda teile parimat kogemust meie veebisaidil. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

${i18n('all_posts')}

ehitamine

kasulikku

uudis