kasulikku 13.veebruar 2011

Detailide roll energiatõhususe loomisel

INTERJÖÖR | 2011

Praegusel ajal on soojustamine väga aktuaalne teema. Ainuüksi villa seina toppimisest ei ole aga eriti suurt kasu. Soojustamisel on väga oluline tähelepanu pöörata ka tuule- ja õhupidavusele ning ventilatsioonile. Energiakulu säästmisel pole määrav ainult soojusisolatsiooni paksus, vaid eelkõige korrektselt paigaldatud tuule- ja õhupidavus-kiht. Tuult- ja õhkupidav konstruktsioon tagab eeldatava soojapidavuse. Sealjuures tuleb tagada ka konstruktsiooni „hingavus“. Ka kõige väiksemad lekked aurutõkketasandil või lekked, mis tekkivad näiteks paanide ülekatete või liitekohtade ebakorrektse teipimise tagajärjel, toovad kaasa kaugeleulatuvaid tagajärgi ning puuduliku õhutiheduse korral halveneb soojusisolatsiooni tõhusus pea viis korda. Lekked välispiirdes häirivad ka selle kasutaja mugavust oluliselt: talvel on kliima ruumis liiga kuiv, suvel väheneb kaitse suvekuumuse eest. Lisaks vähendavad lekked ka hoone mürakaitset ja tulekindlust.
Õhupidavus ja õhuvahetus käivad käsikäes
Õhupidavus aga ei tähenda, et siseruum eraldatakse välisõhust hermeetiliselt justkui kilekotiga. Enne soojustamist ja akende vahetamist on väga oluline kõigepealt ventilatsiooni korda tegemine. Kui elamises ei ole piisavalt hapnikurikast õhku, tekivad peavalu probleemid ja magamishäired. Korraliku ventilatsioonisüsteemiga ei ole tegelikult vaja isegi tuulutamiseks aknaid avada, sest õhk vahetub pidevalt. Akende avamisega läheb soe õhk toast välja ning külm õhk pääseb tuppa Tänapäevased soojatagastusega ventilatsioonisüsteemid soojendavad aga õhu enne tuppa laskmist üles.

Akende ja uste ümbruse õhutihedaks muutmine
Üksjagu on ette tulnud olukordi, kus vanad aknad vahetatakse uute, tuule- ja õhupidavate akende vastu, kuid akende ümbrusest puhub tuul ikka sisse. Sellisel juhul võib olla, et tuuletõke on küll paigaldatud, kuid akende ääred ei ole korralikult tuuletõkkega kokku teibitud, ning aknaid ümbritsev vaht üksi tuult kinni ei pea. Hea õhupidavuse saavutamiseks tuleb paigaldada auru- ja õhutõkked ning nende liitekohad ja ühendused piirnevate ehitusdetailidega korralikult teipide või kleepmastiksiga tihendada. Selleks ei sobi aga iga suvaline pakketeip, sest nende kestvus on kõigest paar aastat – peale seda peaks kogu töö uuesti tegema. Selliste tööde jaoks sobivad suurepäraselt aastakümneid kestevad spetsiaalsed teibid pro clima® valikust. Näiteks uste ja akende paigaldamise õhutihedaks muutmiseks on Contega teibid: sisetingimustes kasutamiseks Contega SL, välistingimustes kasutamiseks Contega EXO ning intelligentne teip Contega IQ, mis sobib nii sise- kui välistingimustes kasutamiseks. 

Õhupidavuse roll maja konstruktsiooni ja inimese tervisele
Pro clima® valikus on ka auru- ja õhutõkked, mida on võimalik rakendada isolatsiooni sisemise piirajana kõikides elamutes ja nende niisketes ruumides. Need tuleb paigaldada koos isolatsiooniga – kui soojusisolatsioon jääb talvel pikemaks ajaks aurutõkketa, tekib soojustusse kondensatsioonivee moodustumise oht. Sama oht tekib ka tavalist kasvuhoonekilet aurutõkkena kasutades. Kondensatsioonivesi võib aga konstruktsioonile tõsist kahju tekitada – olulised ehitise detailid hakkavad niiskumisel mädanema ning kaotavad kandevõime, samuti soodustab niiskus tervisele ohtliku hallituse tekkimist. Sellise ehitusvea tagajärjed on nii ehitisele kui selle kasutaja tervisele väga ohtlikud. Tervisele on ühtmoodi kahjulik nii silmaga nähtav hallitus seesmiste ehituskihtide pinnal kui ka konstruktsioonis peituv hallitus. Ehitusdetailides olev hallitus on isegi kahjulikum, kuna seda pole näha ja nii ei saa me seda haigestumise põhjuseks pidada. Nähtav hallitus on äratuntav ja eemaldatav. Konstruktsioonis peituv hallitus võib aga aastateks, isegi ka aastakümneteks avastamata jääda ja tõsiseid tervisehädasid põhjustada. Teisalt on seda kõike võimalik ennetada. Pro clima® valikus on kõik, mida vaja, et muuta maja tuult- ja õhkupidavaks, ent samas „hingavaks“ – auruja õhutõkkesüsteemid, tuuletõkked seintele ja katustele, ning sisemised aurutõkkega teibid ja mansetid. Nii, nagu kõik teised kvaliteetsed ehitusmaterjalid, omab ka pro clima® vastavaid sertifi kaate ja süsteemigarantiid, millest viimane kehtib 6 aastat. Pro clima® toodete ametlik maaletooja Eestis on Tervemaja OÜ.

TERVEMAJA OÜ

Kasulikud artiklid

Tervemaja OÜ

tervemaja@tervemaja.ee
Tähe 135A 50107 Tartu, Eesti

Tallinna esindus

tallinn@tervemaja.ee
Kadaka tee 2, Tallinn
+372 6002 550
+372 5193 8197
Avatud: E-R 8.00-16.00

Tartu esindus

tervemaja@tervemaja.ee
Tähe 135A, Tartu
+372 7405 509
+372 5650 9709
Avatud: E-R 9.00-17.00
Kasutame küpsiseid, et pakkuda teile parimat kogemust meie veebisaidil. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

${i18n('all_posts')}

ehitamine

kasulikku

uudis