01.märts 2014

Akende ja uste korrektne paigaldus nõuab suuremat tähelepanu

Looduslike ehitus- ja siseviimistlusmaterjalide müüja Tervemaja OÜ juhi Peeter Lossmanni sõnul on hoonete avatäidete paigaldamisel tehtav suurim viga, et akendele-ustele jäetakse panemata tihendusteip. See tingib külmasilla ja kondensatsiooni tekke ning rikub ruumide sisekliima.
“Aknapaigaldajaid on palju, kuid paraku ei tee nad kõik alati korrektset tööd. Aga samas pole ka kedagi süüdistada, sest ametlikke standardeid ja nõudeid aknapaigalduseks pole – seega saab lähtuda üksnes ehituse heast tavast, mis kahjuks on umbmäärane,” ütleb Lossmann, kelle sõnul on lõviosa aknaprobleemidest tekitatud vale või oskamatu paigaldusega.

Ta lisab, et eriti uue maja akende ja välisuste paigaldamisel peab kasutama teipe, kuigi laialdasemalt on levinud montaažvahu kasutamine. “Aken on välispiire, mis vajab lisaks kinnitusvahendina kasutatavale vahule ka tuule- ja aurutõkke ning soojustusfunktsiooni, mis ühendaks seina ja avasid. Loomulikult katkestavad aknad ja uksed seina soojuslahenduse, kuid lihtne on alarõhutestiga kontrollida, kas avad on paigaldatud piisavalt tihedalt või laseb nende vahel olev ühendussõlm liialt õhku läbi.”

Ka kõige väikesemad lekked, mis tekivad liitekohtade ebakorrektse teipimise või teipimata jätmise tagajärjel, toovad kaasa kaugeleulatuvaid tagajärgi, sest puuduliku õhutiheduse korral võib soojusisolatsiooni tõhusus halveneda kuni viis korda.

“Üksjagu on ette tulnud olukordi, kus vanad akende ja uste korrektne paigaldus nõuab suuremat tähelepanu nad vahetatakse uute, tuult- ja õhkupidavate akende vastu, kuid akende ümbrusest puhub ikka tuul sisse. Sel juhul võib tuuletõke olla küll paigaldatud, kuid aknad ei ole korralikult aurutõkke- ja tuuletõkkekihiga ühendatud ning pelgalt vaht tuult ei peata,” selgitab Lossmann. “Parima õhupidavuse saavutamiseks tuleb auru- ja tuuletõkked ning nende liitekohad ja ühendused piirnevate ehitusdetailidega korralikult teipida.”

Kindlasti ei sobi selleks iga suvaline pakketeip, sest need ei ole ajas kestvad ning pärast seda peaks kogu töö uuesti tegema. Selliste tööde jaoks sobivad suurepäraselt aastakümneid kestvad spetsiaalsed ehitusteibid näiteks loodussõbraliku ettevõtte pro clima® teipide CONTEGA valikust. Intelligentsele pro clima® süsteemile on eri riikides väljastatud süsteemisertifikaadid, k.a Soome VTT tunnustus. Süsteemisertifikaat sellepärast, et ehitusteipidel puuduvad standardid.

Üks suuremaid vigasid, mida looduslike ehitusmaterjalide valimisel tehakse, on pealiskaudsus ja nimetuse “looduslik” ja “öko” ilustamine. “Looduslik materjal ei tähenda automaatselt seda, et kogu materjali koostis alates tootmisest kuni sisalduseni on puhtast loodusest ja edaspidiste mõjudeta inimestele, kes nende läheduses pidevalt viibivad,“ hoiatab Tervemaja OÜ juht. “Kui juba on soov rajada eluterve keskkond, on oluline uurida materjalide koostist, küsida tootjatelt või müüjatelt sertifikaate ning tunnistust, et need on inimestele täiesti ohutud.”

Ehitusmaterjalide ökoloogilise ehituse eesmärk on luua tervisliku sisekliimaga hoone, kusjuures ehitus peab lähtuma inimesest nii ehitusfaasis kui ka hilisemal kasutamisel. Usaldusväärsel ehitusmaterjalide tootjal on vastavad dokumendid ja sellekohane märgis on üldjuhul trükitud pakendile. Lisaks toote füüsikalistele omadustele peab toode olema inimesesõbralik ehk tervisele ohutu, mis on samuti kontrollitav. Lossmann lisab, et tervislikud lahendused on investeering tulevikku, mis ei kaota väärtust nagu kallite autode või riiete ost.

Tervemaja OÜ esindab ainult neid kaubamärke, mis on Lääne-Euroopa erinevate instituutide tunnustuse võitnud tänu looduslikele toorainetele ja mitmekülgsete materjalide kasutamisele.

Tervemaja OÜ (Oma Maja)

Kasulikud artiklid

Tervemaja OÜ

tervemaja@tervemaja.ee
Tähe 135A 50107 Tartu, Eesti

Tallinna esindus

tallinn@tervemaja.ee
Kadaka tee 2, Tallinn
+372 6002 550
+372 5193 8197
Avatud: E-R 8.00-16.00

Tartu esindus

tervemaja@tervemaja.ee
Tähe 135A, Tartu
+372 7405 509
+372 5650 9709
Avatud: E-R 9.00-17.00
Kasutame küpsiseid, et pakkuda teile parimat kogemust meie veebisaidil. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

${i18n('all_posts')}

ehitamine

kasulikku

uudis