ehitamine kasulikku 01.märts 2010

Ainult planeerides loome tervisliku kodu

INTERJÖÖR | 2010

Ilmselt on paljud kuulnud öeldavat “terves kehas terve vaim“. Ehituse kontekstis- terves majas terve vaim. Seesama lause on firma Tervemaja motoks. Miks? Kas te olete kunagi mõelnud sellele, kui palju keemilisi ühendeid on erinevate tootjate käsutuses?

Tooted on kontrollitud tunnustatud asutuste laborites ja omavad inimesele ohutu toote tunnustust. Tänapäeval on juba väga palju intelligentseid lahendusi, vaja on hakata neid lihtsalt teadlikult kasutama. Millest alustada?

Sisekliima rohkem reostunud kui suurlinna õhk
Maja ehitusel ei piisa vaid sellest, et kõik materjalid jätaks ilusa ja kena mulje. Eriti oluline on siseviimistlust valides mõista, et kõik need materjalid pole pelgalt ilu pärast, vaid need kas aitavad luua hea sisekliima või vastupidi reostavad seda. Värv, tapeet, liim, parkett, mööbel, parketi alusmaterjal, kui ka üldehitus-materjalid eraldavad õhku väikeseid osakesi.

Saksamaal – kus ollakse ökoalal pioneerid – tehti sisekliima uuring, millest selgus, et meie sisekliima võib meid hullemini kahjustada kui suurlinna välisõhk. Õhusaaste väheneb ilmadega, seda mõjutab tuul ja vihmasajud, sisekliima on aga ühtlane ja me oleme pidevalt selle mõjusfääris ca 90% ööpäevas. Tervisesse investeering looduslike materjalide näol tasub end igal juhul pikemas perspektiivis ära. Tervist osta ei ole võimalik, küll aga saab ennetada terviseprobleeme looduslike materjalidega. Riideid ostes eelistame puuvilla sünteetilisele, sest puuvill on nahasõbralik ja “hingab”. Elu- ja tööruumid kuuluvad samuti inimese igapäevasesse elukeskkonda, miks mitte pöörata siis neilegi sama suur tähelepanu kui riietusele.

Fermacell tervislik kipsplaat
Fermacell kipskiudplaat sisaldab kipsi ja vanapaberit. Need kaks looduslikku materjali segatakse ühtlaseks seguks ja lisatakse vesi, pressitakse kõrgsurve all stabiilne ja lõhnavaba ehitusplaat. Kipsplaat on ka mitmete muude heade omadustega. See on tule-, löögi-, niiskus- ja helikindel. Lisaks sellele on plaati lihtne paigaldada. Fermacell on palju vaeva näinud lihtsustamaks ehitaja tööd. Plaate võite lõigata ja seejärel murda, saagida, hööveldada, freesida või lihvida. Plaatide kinnitamiseks kasutatakse klambreid, kruve (kindlasti freespeadega) või naelu. 5 mm-ne kruvi hoiab ilma tüüblita kinni näiteks 12,5 mm plaadi puhul 30 kg. Plaati võib kasutada nii kandetarindiplaatide kui ka jäikusplaatidena.

Steico soojustus tagab hea sisekliima
Tähtis element ehituses on ka soojustus. Arvatakse, et soojustus mängib üldehitusmaterjalina sisekliima loomisel vähe rolli, aga tegelikult on see väär mõtlemine. Mõjud on tunda allergikutel ja astmaatikutel, see aga näitab, et ka tervele inimesele on sellise siseõhu hingamisest terviseriske. On olemas materjale, mis puhastavad õhku. Need on looduslikud materjalid nagu savikrohv, lambavill ja kanep. Üldehituses on need kontrollitud mõjuga. Steico innovatiivsed ehitusmaterjalid pakuvad pikaajalist turvalist elamu sisekliimat. Steico puitkiud-soojustus ja kanepisoojustus parandavad ruumide sisekliimat ja vähendavad hoonete energiakulu. Steicol on kõikidele konstruktsioonidele vajalikud tooted: kandekonstruktsioonid või soojustus, vihmakindlad katused või välisseinaplaadid (ka krohvitavad). Kõiki tooteid on kerge töödelda, need on väga nahasõbralikud ja vastupidavad. Steico tooted pakuvad mitmekordset kaitset- talvel külma eest, suvel palavuse eest. Maailmas kulutatakse rohkem energiat hoonete jahutamisele, kui kütmisele. Steico tooted pakuvad konkureeriva soojajuhtivusteguri kõrval väga kõrget soojamahtuvust. See eriline omadus pakub meeldivalt jahedat katusealust suvel ja mõnusat toasooja talvel. Sealjuures mõjuvad tooted ka heliisoleerivalt ning loovad müra- ja stressivaba õhkkonna.

PRO CLIMA – ja soojustus on laitmatu
PRO CLIMA on kvaliteetse ja tervisliku ehituse lahutamatu osa. Hallituse probleemid uutes ja renoveeritud hoonetes on paljudele teada. Selliste probleemide vältimiseks peavad soojustusisolatsiooni kaitseks paigaldatavad auru- ja õhutõkked olema difuussed (nn. “hingavad“) ja õhutihedalt paigaldatud. Sama kehtib ka tuuletõketele ja katuse aluskatetele. PRO CLIMA-l on vajalikud paanid ja tarvikud tuule- ja õhupidavuse saavutamiseks – teibid, mastiksid, mansetid jne.

TERVEMAJA OÜ

Kasulikud artiklid

Tervemaja OÜ

tervemaja@tervemaja.ee
Tähe 135A 50107 Tartu, Eesti

Tallinna esindus

tallinn@tervemaja.ee
Kadaka tee 2, Tallinn
+372 6002 550
+372 5193 8197
Avatud: E-R 8.00-16.00

Tartu esindus

tervemaja@tervemaja.ee
Tähe 135A, Tartu
+372 7405 509
+372 5650 9709
Avatud: E-R 9.00-17.00
Kasutame küpsiseid, et pakkuda teile parimat kogemust meie veebisaidil. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.

${i18n('all_posts')}

ehitamine

kasulikku

uudis